Adrian Buczek
Ekspert w dziedzinie optymalizacji procesów, CI-COMPUTER INSTAL Sp. z o.o.
Specjalista ds. projektowania i doboru systemów informacyjnych, ekonomista, informatyk.
Od 15 lat doradzam w biznesie. Dzięki doświadczeniu w IT, sprzedaży jak i managemencie
pozwala mi zrozumieć potrzeby klienta, co przekuwam na obopólny sukces.
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Informatyka i Ekonometria.
W branży IT od 2005 roku.
Spoglądając wstecz zauważmy jak wiele osiągnęliśmy jako społeczeństwo chociażby od lat 80-tych. Cały ten postęp odcisnął również swoje piętno na idei zarządzania biznesem stawiając właśnie przed działami finansowymi nowe wyzwania. Postęp technologiczny kierunkujący nas w kierunku SMARTfirmy i środowiskom chmurowym jakże odmiennym od dobrze znanej skrzynki komputera kopanej przez nieuwagę codziennie rano od poniedziałku do piątku.
Aby zagłębić się bardziej w wizualizację przyszłości pracy finansistów, księgowych czy biegłych rewidentów należy przybliżyć rozwiązania i trendy w IT które niejako leżą u podstaw zastosowania nowoczesnych rozwiązań przyszłości – a przyszłość drodzy Państwo już się dzieje. Zatem na początek technikalia – z pozdrowieniami dla działu IT i kolegów w kraciastej koszuli.
Technologia
Znaleźliśmy się w miejscu gdzie potentat jakim niewątpliwie jest GOOGLE jest w stanie określić liczbę chorych na grypę z większą dokładnością niż ministerstwo zdrowia i to chyba każdego z Państw. Klient zaczął kupować produkty i usługi w internecie a że nosi przy sobie mały komputer w postaci smartfona ze stałym dostępem do sieci to może to zrobić wszędzie i o każdej porze. Niedziele wolne od handlu mu nie straszne. Konkurencja wie o nas wszystko więc i my chcemy wiedzieć wszystko o konkurencji. Coraz ciężej o pracownika więc szukamy go poza miejscem lokalizacji firmy. Wszystko przyspiesza ucieka w “chmurę” MS Azure, Google Cloud czy Amazon AWS (Amazon Web Services). Świat odchodzi od korporacyjnego modelu firmy, w tej chwili przetacza się turkusowa rewolucja gdzie pracownik jest bardziej autonomiczny a do jego miejsca i czasu pracy podchodzi się w sposób bardzo elastyczny.
Bezpieczeństwo systemów
Okazuje się, że potrzebujemy sprzętu o dużej mocy obliczeniowej, który będzie dostępny z każdego miejsca na świecie o każdym czasie. Do tego bezpieczny z pewnymi kopiami bezpieczeństwa. Zapomniałbym – taki do którego nie dotknie się konkurencja. Spełnieniem tych wymagań jest właśnie ucieczka w chmurę. Zresztą nie tylko konkurencja jest naszym zagrożeniem. Coraz częściej słyszy się o szyfrowaniu plików przez złośliwe oprogramowanie i żądania okupu. Dane można stracić na wiele sposobów czy wspomniany ransomware czy inny wirus, przepięcie sieci, kradzież laptopa czy jego zalanie. W chmurze mamy regularne kopie bezpieczeństwa często z ochroną przed zaszyfrowaniem. Backup robi się automatycznie nie musimy o nim pamiętać kiedy ostatnio robiliśmy backup na naszym komputerze ? Tak tutaj nowoczesne technologie przychodzą nam z pomocą i chmura wydaje się coraz sensowniejsza.
Wybór środowiska chmurowego jest uwarunkowane naszymi potrzebami, aby nie komplikować za bardzo sprawy poświęcimy temu zagadnieniu odrębny artykuł.
Myślę że w tej części nakreśliłem sytuację i wnioski nasuwają się same. Żyjemy w czasach gdzie mobilność i dostęp do wiedzy jest bardzo ważna. Z pomocą przychodzą nowe technologie z których powinniśmy korzystać – pamiętajmy o tym.